Raj utracony – Krzysztof Penderecki

Premiera w operze wrocławskiej 9.05.2008

plakat_raj_utraconyRaj utracony powstał jako drugie, po Diabłach z Loudun, dzieło sceniczne kompozytora. Jego światowe prawykonanie odbyło się 29 listopada 1978 w Lyric Opera w Chicago i zostało napisane na zamówienie tej sceny. Polska prapremiera Raju utraconego w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego i pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego miała miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie przed 10 laty.
Dzieło oparte na poemacie Johna Miltona rozgrywa się w dwóch światach, otchłani piekła oraz w rajskim ogrodzie i opisuje wędrówkę bohaterów dramatu: Ewy i Adama na ziemię. Przez te światy przeprowadzi nas Milton, poeta, w którego postać wcielił się wybitny aktor Jerzy Trela.
Raj utracony wymaga znakomitych głosów i umiejętności aktorskich solistów, świetnych zespołów orkiestry i chóru, które sprostają trudnym zadaniom postawionym przez kompozytora, a także pełnych ekspresji tancerzy biorących udział w przedstawianiu scen biblijnych. Od realizatorów zaś wymaga wybitnych zdolności inscenizacyjnych.
Wrocławską realizację muzycznie przygotował Andrzej Straszyński, inscenizacja, reżyseria i scenografia są dziełem Waldemara Zawodzińskiego, choreografię przygotowała Janina Niesobska, a kostiumy zaprojektowała Małgorzata Słoniowska.

www.opera.wroclaw.pl

Oprawa spektaklu premierowego była bardzo uroczysta. Na widowni honorowe miejsce zajął sam kompozytor, obok niego dyrektor wrocławskiej opery Ewy Michnik, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. Chór chłopaków wystąpił w trzech scenach. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda tworzenie spektaklu od kulis (w których staliśmy obserwując akcję na scenie) no i otrzeć się o sztukę przez duże S i jej twórców. Raj utracony jest nadal w repertuarze opery i warto go zobaczyć chociażby ze względu na niesamowitą inscenizację z rewelacyjnymi efektami multimedialnymi. Doskonały chór i odtwórcy głównych ról dopełniają reszty.
Polecamy!

Strona spektaklu

[slideshow id=3242591731714989266&w=426&h=320]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *